اسپلیترها ( نویزگیر مودم)

امتیاز به این مطلب
(0 کاربر)
اسپلیترها ( نویزگیر مودم)

زمانی‌که شما اسپلیتر را روی مودم وصل می کنید سرعت و کیفیت اینترنت شما بهتر خواهد شد. اسپلیتر ها را بر بستر تلفن به لحافظ تفکیک امواج صوتی و داده‌ها به‌جهت بالا بردن کیفیت اینترنت استفاده می‌کنیم.

روند کارکردن آن‌ها بدون برق است کاربرانی که از اینترنت‌های ثابت خانگی استفاده می‌کنند به دلیل سیم‌کشی‌های قدیمی با نویز ها و پارازیت‌های مختلف روبرو می‌شویم در چنین شرایطی شرکت‌هایی که ارائه‌دهنده اینترنت هستند اسپلیتر ها را به کاربران معرفی می‌کنند.

برای انتخاب درست اسپلیتر باید به نکات مختلفی توجه کنید ساختار اصلی اسپلیتر ها بدین‌صورت است که دستگاه برای خط تلفن دارای یک پورت ورودی و یک line است. برای گوشی‌های تلفن و مودم دو پورت خروجی دارد.

برای این‌که از اینترنت در جهت انتقال داده‌ها استفاده کنیم به یک خط تلفن نیاز داریم و انتقال اطلاعات در خط‌های تلفن به‌صورت آنالوگ و در ADSL  به‌صورت دیجیتال است به‌همین‌جهت برای این‌که از نویز ها و پارازیت‌ها جلوگیری کنیم از اسپلیتر ها برای مودم‌ها استفاده می‌شود.

در این بخش قصد داریم فواید استفاده از اسپلیتر ها را به‌اختصار شرح دهیم:

  • با این دستگاه می‌توانید به‌صورت هم‌زمان از مودم و دستگاه تلفن خود از یک پریز تلفن استفاده کنید
  • به کمک این دستگاه نویز های وسیله شما به کمترین حد خود رسیده و این وسیله میزان SNR خط اینترنت ADSL را نیز افزایش می‌دهد
  • بهترین اسپلیتر مودم بر روی خط تلفن مانع شنیدن صدای خش‌خش روی بوق خط و دریافت هرگونه نویز می‌شود
  • همچنین سرعت اینترنت با استفاده از اسپلیتر ها افزایش‌ می یابد و قطعی و وصلی که به دلیل نویز بالای خط است، کاهش پیدا می کند.
اسپلیترها ( نویزگیر مودم)

اسپلیتر ها چگونه کار می‌کنند؟

این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از به وجود آمدن تداخل بین امواج جلوگیری می‌کنند و صدا را با بالاترین کیفیت دریافت می‌کنند اگر این وسیله وجود نداشته باشد پارازیت‌های صدا افزایش پیدا کرده و وجود این پارازیت‌ها باعث می‌شود تا در اینترنت شما قطع و وصلی ایجاد گردد، همچنین با توجه به این‌که تلفن یک سیگنال صوتی به شمار می‌آید و محدوده فرکانس صوت انسان بین 20هرتز تا 20 کیلوهرتز می باشد. این سیگنال به‌عنوان سیگنال آنالوگ شناخته‌شده و معمولاً این سیگنال‌ها به زمان بسیار وابسته هستند و در اثر گذر زمان مقدارشان تغییر می‌کند.

سیگنال دیجیتال فرکانس بالایی دارد که می‌تواند خط تلفن‌هایی را که دارای ADSL هستند دارای دو سیگنال آنالوگ صوتی و داده دیجیتال می‌باشد.

برای این‌که بدانید کار اسپلیتر چیست می‌توان گفت که این دستگاه سیگنال صوتی را از سیگنال دیجیتال به‌راحتی جدا می‌کند و برای انجام این کار از فیلترهای مخصوص خود استفاده می‌کند.

اسپلیترها ( نویزگیر مودم)

فیلترهای اسپلیتر چه کاربردی دارد؟

محدوده‌ای از فرکانس‌ها توسط فیلترهای اسپلیتر انجام می‌گیرد به‌عنوان مثال فیلتر بالاگذر، عبور فرکانس‌های بالا را انجام می‌دهد و به‌دنبال آن باعث محدود شدن فرکانس‌های پایین می‌گردد اما فیلتر پایین گذر به فرکانس‌های بالا این اجازه را نمی‌دهد که عبور کنند و این کمک را می‌کند که فرکانس پایین به‌راحتی عبور کند.

می‌توان اینگونه بیان کرد سیگنال‌های تلفن دارای فرکانس پایین هستند اما سیگنال‌های دیتا سیگنال فرکانس بالا دارند، اسپلیتر به تلفن این اجازه را می‌دهد تا فرکانس‌های بالا را عبور بدهند و با انجام این کار بین سیگنال‌ها هیچ‌گونه اختلالی رخ ندهد به‌همین‌جهت یک سرویس اینترنت عالی و تماس صوتی مطلوب را تجربه خواهید کرد.

نکات مهمی که در زمان خرید اسپلیتر های مودم باید به آن‌ها توجه داشته باشید

  • بعضی از برندهایی که در بازار پرفروش هستند یک دستگاه اسپلیتر را در جعبه مودم قرار می‌دهند اما برندهای متفرقه و ناشناخته اسپلیتر های متفرقه و بی‌کیفیت را در جعبه‌ها قرار می دهند پس زمانی‌که برای خرید اسپلیتر می‌روید باید متوجه شوید که اسپلیتر داخل جعبه از برند و جنس مدرن باشد و هنگامی‌که متوجه شدید اسپلیتر را داخل جعبه از برند مودم متفاوت است با خرید اسپلیتر با کیفیت از بازار مشکل را حل کنید.
  • بهترین راه برای این‌که از کیفیت یک اسپلیتر اطمینان حاصل کنید این است که نظرات کاربران را در فروشگاه‌های اینترنتی مطالعه کنید با توجه به نظرات کاربران می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
  • بعضی از انواع اسپلیتر ها هر سوکت را به‌صورت جداگانه یک چراغ LED کوچک دارند که این چراغ‌ها به‌خوبی وضعیت اتصال سوکت را نشان می‌دهد. می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که با توجه به ساده بودن کار اسپلیتر هیچ نیازی به خرید اسپلیتر چراغ‌دار نمی‌باشند.
  • توصیه می‌شود اسپلیتر های 600 اهم را بخرید زیرا قدرت این اسپلیتر در تفکیک فرکانس در محدوده بالا و پایین بیشتر خواهد بود و عملکرد بهتری را مشاهده خواهید کرد.
  • همواره باید برندهای شناخته‌شده اسپلیتر را بدانید تا بتوانید بهترین را انتخاب کنید

درج دیدگاه

قبل از ثبت دیدگاه از تکمیل فیلد های ستاره دار (*) مطمئن شوید.

بلاگ

دسترسی سریع

اطلاعات تماس

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان - خیابان توسعه - توسعه 5 - نبش فرعی کارگر - مجتمع تولید کابل فیبر نوری نیرا
تلفن : 36160000-025

© Copyright 2022 - Nira . All rights reserved.

Search